Haber

Bursa Kent Konseyi’nden sağlıkta şiddete kınama

BURSA (İGFA) – Önceki gün Bursa Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen Dr. Nihan Alkış’ın hasta yakını tarafından maruz kaldığı şiddet, Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Sağlık Çalışma Grubu tarafından kınandı.

Sağlık Çalışma Grubu yaptığı yazılı açıklamada, sağlık hizmetlerinde şiddetin hem halk sağlığı hem de çalışan sağlığı açısından büyük bir tehdit olduğunu vurguladı.

İl Yönetim Kurulu üyeleri, sağlıkta şiddet konusunun ne yazık ki günlük rutin haberler arasında yer almaya başladığına şahit olduklarını üzüntüyle belirterek, yazılı açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:

“Bir grup dizi ve sosyal medya platformunun olayı geleneksel bir şekilde yansıtarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti teşvik etmesini doğru bulmuyoruz. Şiddet, mesleki bir vasıftan ziyade insanlık suçu olarak değerlendirilmelidir. Bu hatalara son verilmelidir. en ağır şekilde cezalandırılır, iyi hal veya diğer isimlere indirim yapılmamalıdır.Sağlık hizmetleri Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sağlık hizmetlerini aksatacağı açıktır.Sağlık çalışanlarının moral motivasyonunun yüksek olması, kaliteli ve yüksek hizmet sunmanın temel şartıdır. Sağlık sistemimizdeki bir grup uygulama eksiklik ve kusurunun sorumluluğunun ve yükünün tamamen sağlık çalışanlarına yüklenmesini kabul etmiyoruz. Değerli halkımızı sağduyulu davranmaya teşvik ediyoruz.” dayanışma içinde hareket ederek, hiçbir korku ve beklentiye girmeden etkili kanunlar çıkarmak, bunları titizlikle ve tereddüt etmeden uygulamaktır. Sağlıkta şiddetle mücadelede tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağız” dedi.

cumayeriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu